Sygnalizacja świetlna w Europie

Kraj
znalezionych: 31
KrajKod na tablicy rejestracyjnejSygnalizacja świetlna
AustriaA Brak informacji
BelgiaB
 • Światło czerwone: należy zatrzymać pojazd przed linią warunkowego zatrzymania przed sygnalizacją świetlną.
 • Światło żółte oznacza, że zapali się światło czerwone: należy zatrzymać się, chyba że pojazd znajduje się zbyt blisko by mógł bezpiecznie zahamować.
 • Światło zielone: można jechać.
BułgariaBG Światło żółte poprzedzające światło czerwone oznacza, że kierowca musi się zatrzymać, z wyjątkiem sytuacji, kiedy pojazd znajduje się za blisko sygnalizatora, aby zatrzymać się w sposób bezpieczny.
ChorwacjaHR Brak informacji
CyprCY Brak informacji
CzechyCZ
 • Światło czerwone: należy zatrzymać pojazd przed linią warunkowego zatrzymania przed sygnalizacją świetlną.
 • Światło żółte (oznacza, że światło zaraz zmieni się na czerwone): należy zatrzymać się, chyba że pojazd znajduje się zbyt blisko, by mógł bezpiecznie zahamować.
 • Równocześnie migające żółte i czerwone światło: należy przygotować się do ruszenia.
 • Światło zielone: Można jechać.
 • Migające żółte światło: skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnej; należy zachować ostrożność.
DaniaDK Pojazdy uprzywilejowane mogą przejeżdżać na czerwonym świetle.
EstoniaEST Migające zielone światło oznacza, że światło zaraz zmieni się na żółte.
Świtało żółte: należy zatrzymać się, chyba że pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie można go zatrzymać przed nim bez gwałtownego hamowania.
FinlandiaFIN Brak informacji
FrancjaF Brak informacji
GrecjaGR Brak informacji
HiszpaniaE Światło żółte oznacza, że światło zaraz zmieni się na czerwone: należy zatrzymać się, chyba że pojazd znajduje się zbyt blisko, by mógł bezpiecznie zahamować przed zmianą świateł.
HolandiaNL Światło żółte oznacza, że zapali się światło czerwone, ale nie przed mostami, przejazdami kolejowymi i sygnalizacją świetlną dla pieszych.
IrlandiaIRL

Światła w Irlandii zapalają się w następującej kolejności: zielone, żółte, czerwone i znowu żółte.

Światło czerwone: "stop" - nie wolno wyjeżdżać poza linię stopu na wysokości świateł lub, jeżeli nie ma takiej linii, to poza linię świateł.

Światło zielone: można jechać, jeżeli nic nie blokuje jezdni. Należy zachować szczególną uwagę i ustąpić pieszym przy skręcie w lewo lub w prawo.

Zielona strzałka: można poruszać się w kierunku strzałki po upewnieniu się, że manewr ten jest bezpieczny i nic nie blokuje jezdni, nawet gdy w tym czasie świeci się również światło czerwone. Zawsze należy pamiętać, że na drodze mogą pojawić się pojazdy uprzywilejowane oznaczone niebieskim światłem migającym oraz syrenami.

Światło żółte: nie wolno wyjeżdżać poza linię stopu na wysokości świateł lub, jeżeli nie ma takiej linii, to poza światło, chyba że pojazd jest tak blisko linii lub światła, że zatrzymanie go spowodowałoby niebezpieczeństwo.

Żółte światło migające: można kontynuować jazdę tylko, jeżeli jest to bezpieczne. W stosownych przypadkach należy ustąpić innym pojazdom.

Żółta migająca strzałka: można kontynuować jazdę w kierunku strzałki, ale tylko jeżeli manewr ten jest bezpieczny. Należy ustąpić innym nadjeżdżającym pojazdom.

Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej może skutkować 2 punktami karnymi oraz mandatem w wysokości do 120 euro lub 5 punktami karnymi oraz mandatem karnym.

LiechtensteinFL Światło żółte ostrzega kierowców, że kiedy zapali się światło czerwone, muszą się zatrzymać. Mandat za przejechanie na czerwonym świetle to 200 CHF.
LitwaLT Zielona strzałka obok światła czerwonego: można skręcić w prawo, ale przed wjazdem na skrzyżowanie należy zatrzymać się przed linią stopu i ustąpić pierwszeństwa pieszym i innym pojazdom.
LuksemburgL Brak informacji
ŁotwaLV Pojazdy uprzywilejowane wyposażone w migające niebieskie światła i syreny mogą przejeżdżać na czerwonym świetle, pod warunkiem że nie zagraża to innym użytkownikom dróg.
MaltaM
 • Światła czerwone i żółte sygnalizują nadchodzącą zmianę na światło zielone i oznaczają taki sam zakaz, jak samo światło czerwone
 • Światło zielone oznacza, że pojazdy mogą jechać prosto, skręcić w lewo lub w prawo
 • Światło żółte sygnalizuje nadchodzącą zmianę ze światła zielonego na światło czerwone i oznacza taki sam zakaz, jak samo światło czerwone
NiemcyD

Światło czerwone (lub światło żółte migające) przed przejazdem kolejowym (na skrzyżowaniu drogi z przejazdem kolejowym kolejowym): kierowca ma obowiązek zatrzymać się i czekać na znak zezwalający na przejazd.

Migająca czerwona strzałka przed przejazdem kolejowym: kierowca ma obowiązek zatrzymać się i czekać, tylko jeżeli ma zamiar skręcić w kierunku wskazanym przez strzałkę.

NorwegiaN Brak informacji
PolskaPL

Światło czerwone: zabrania wjazdu za linię stopu lub za sygnalizator.

Światło żółte poprzedzające światło czerwone: należy się zatrzymać, o ile manewr ten nie spowoduje niebezpieczeństwa.

Świecące się razem światło czerwone i żółte: za chwile światła zmienią się na światło zielone; należy przygotować się do ruszenia, ale nie wolno ruszać, dopóki nie zapali się zielone światło.

Światło zielone: można jechać, pod warunkiem, że na drodze nie ma żadnych przeszkód.

Zielona strzałka pod czerwonym światłem: można skręcić w kierunku wskazanym przez strzałkę pod warunkiem, że kierowca zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie utrudni ruchu innym użytkownikom.

PortugaliaP Brak informacji
RumuniaRO Brak informacji
SłowacjaSK Światło żółte oznacza, że światło zaraz zmieni się na czerwone.
SłoweniaSLO Pojazdy uprzywilejowane mogą przejeżdżać na czerwonym świetle.
SzwajcariaCH Światło żółte oznacza, że zapali się światło czerwone i kierowca musi się zatrzymać. Grzywna za przejechanie na czerwonym świetle wynosi 250 CHF.
SzwecjaS Świtało żółte (po zgaśnięciu światła zielonego): należy zatrzymać się, chyba że pojazd znajduje się zbyt blisko, by mógł bezpiecznie zahamować.
WęgryH Światło żółte oznacza, że zapali się światło czerwone: należy zatrzymać się, chyba że pojazd znajduje się zbyt blisko, by mógł bezpiecznie zahamować.
Wielka BrytaniaGB Nie ma konkretnych przepisów w tym zakresie.
WłochyI Brak informacji
Kanał RSS dla tej listy

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2015
© Unia Europejska, 1995-2015
Polityka Prywatności